[edytuj autora]

James Jones

Zdjęcie James Jones
Pisarzem postanowił zostać głównie pod wpływem twórczości Thomasa Wolfe'a już w okresie, gdy służył w amerykańskiej armii zawodowej. Wstąpił do niej w roku 1939, przed wybuchem wojny z Japonią stacjonował w Hickam Field na Hawajach, potem brał udział w kampanii na wyspach łącznie z bitwą o Guadalcanal, w której został ranny. Z żołnierką skończył w 1944 roku i natychmiast przystąpił do realizacji swoich zamierzeń literackich.

Pierwsza próba okazała się niepowodzeniem, ale nie zrażony tym kontynuował pracę i w 1951 r. opublikował Stąd do wieczności. Powieść odniosła wielki sukces, spotkała się z uznaniem krytyki i w następnym roku James Jones otrzymał za nią jedną z głównych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych - National Book Award.

Sfilmowanie książki w 1953 r. jeszcze zwiększyło jej popularność i ugruntowało pozycję pisarza, którego kolejne powieści [m.in. Długi tydzień w Parkman, Pistolet, Cienka czerwona linia, Zew Zabójcy] również spotkały się z gorącym przyjęciem czytelników, były też tłumaczone na kilkanaście języków.

Jones koncentruje w swoich książkach uwagę na wątku mężczyzny poddawanego próbie - charakteru, siły woli, zdolności przystosowawczych, odwagi, wytrzymałości. Bohater przechodzi ją zwycięsko lub nie, zawsze jednak swoimi przeżyciami buduje pomnik wartościom, które pisarz uznaje za najważniejsze: przyjaźni, solidarności, uporowi w walce z każdym przeciwnikiem, ktokolwiek nim jest - żołnierz japoński, sadystyczny więzienny nadzorca czy kobieta.


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Wygląda na to - powiedział z trudem Prew - że życie składa się z mówienia dzień dobry ludziom, których nie lubimy, i do widzenia ludziom, których lubimy."
Dodał: louco Dodano: 12 I 2012 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Żyjemy na świecie, który chce sam siebie rozwalić w diabły, tak szybko jak to zdoła załatwić pięćset milionów ludzi. Na takim świecie człowiek może zrobić tylko jedno: znaleźć sobie coś, co będzie jego własne, naprawdę jego własne i nigdy go nie zawiedzie, a potem ciężko pracować nad tym i dla tego, bo to mu samo zapłaci za jego trud.
Dopóki będę robił swoje, tak jak trzeba, nie będę musiał się wstydzić. A reszta może się nawzajem tępić, mordować, wysadzić w powietrze cały cholerny świat, mnie nic do tego."
Dodał: louco Dodano: 12 I 2012 (ponad 6 lat temu)
0 0


Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 2

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: mike
03 V 2009 (ponad 9 lat temu)

Statystyki pisarza

4 książek w naszym katalogu
3 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają