[edytuj autora]

Elżbieta Jackiewiczowa

Zdjęcie Elżbieta Jackiewiczowa
Elżbieta Jackiewiczowa (ur. 22 lutego 1902 w Nowinkach k. Nieświeża, zm. 31 grudnia 1976 w Podkowie Leśnej k. Warszawy) – polska powieściopisarka, publicystka, pedagog.

Kariera nauczycielska

W 1920 podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku przeniosła się na uniwersytet w Wilnie na filologię słowiańską. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego.

Podczas okupacji brała udział w tajnym nauczaniu. Po wyzwoleniu pełniła kolejno funkcję dyrektora szkoły, wizytatora, a następnie naczelnika wydziału Kuratorium Łódzkiego. W latach pięćdziesiątych wykładała w Studium Nauczycielskim w Warszawie. W tym czasie publikowała w "Głosie Nauczycielskim" liczne artykuły o tematyce oświatowej, m.in. pod pseudonimami Andrzej Drzazga i Witold Gałacki.

Kariera pisarska

Debiutowała w 1955 roku powieścią "Wczorajsza młodość", następnie m.in. "Dwie miłości", "Nocny koncert". Są to utwory przeznaczone głównie dla dziewcząt. Jackiewiczowa koncentruje w nich swoją uwagę na życiu szkolnym, na problemach przyjaźni i dojrzewania, przeżywanych konfliktach światopoglądowych. Niestety, opisując szkołę z okresu międzywojennego, zniekształcała obraz ówczesnej rzeczywistości nadmiernie ulegając wymogom stalinowskiej propagandy. Z tego też powodu jej książki nie są wznawiane w demokratycznej Polsce.

W wyniku współpracy z czasopismami młodzieżowymi "Filipinką" i "Na przełaj", w których publikowała systematycznie artykuły z życia młodzieży, powstały jej książki "Ratuj Ewo!" i "Listy o trudnym dojrzewaniu".

Za całokształt pracy dydaktycznej i twórczej otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej i Order Sztandaru Pracy II klasy.



Źródło: www.wikipedia.pl

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Nazajutrz w szkole panowała mętna atmosfera. Nauczyciele byli źli, podenerwowani przez poprawę pisemnych prac maturalnych.
Tego dnia nauczycielka na polskim zrobiła ?rachunek sumienia? z ocen. Lecz przerwał jej woźny wołając ją pilnie do pana dyrektora. Polonistka wyszła zostawiając na biurku książki, teczkę, torebkę. Dorota zobaczywszy katalog (dziennik) dwukrotnie szarpnęła
Teresę czytającą książkę. W tej samej chwili ktoś pobiegł do stołu i wyciągnął z sterty książek ów katalog. Zaczęło się na oglądaniu ocen. Od razu jeden chłopak zawołał do Wojtka ,że ma dwóję z Iwana i już raczej nie da się poprawić bo już wpisana. Ktoś wyciągnął gumkę i ołówek z kieszeni. Teresa ostrzegała,że to jeszcze nie roczny.. ze to jeszcze do poprawy. Jeden wybiegł za drzwi by zobaczyc czy ktoś nie idzie. Wojtek wyrwał komuś katalog i rzucił go nad głowami kolegów na ławkę Teresy mówiąc by ładnie poprawiła, żeby nie widzieli. Dorota też wołała ja też ! W ciagu sekundy Teresa wymazała oceny Wojtka i Doroty i dając innym katalog zatańczyła szalone cza-cza-cza w swojej spódniczce. Koniec! ?wrzasnał marek idzie!. Do konca lekcji zachowywali się naprawdę cicho.
W połowie lekcji historii otworzyły się gwałtownie drzwi i wybiegł pan Fabiańczyk, biolog i wychowawca klasy. Zaczał pytać kto to zrobił wymachując katalogiem. Nastąpiło milczenie. Zaczął przepytywać każdego z nich jadąc po dzienniku. Gdy doszło do Teresy to się przyznała. Nie umiała kłamać. Siedząc u dyrektora miała polepszyc sobie sprawę i wydać swoich kolegów, lecz tego nie zrobiła. Została wydalona ze szkoły."
Dodał: Mila27 Dodano: 10 VI 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0


Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: astra161
29 VII 2009 (ponad 15 lat temu)

Statystyki pisarza

5 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają