[edytuj autora]

Dan Brown

Zdjęcie Dan Brown
Dan Brown (ur. 22 czerwca 1964 w Exeter w stanie New Hampshire) - amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych.

Jest absolwentem Phillips Exeter Academy, gdzie matematykę wykładał jego ojciec, potem ukończył Amherst College (1986). Zanim rozpoczął karierę pisarską, wykładał literaturę angielską w Phillips Exeter. Obecnie mieszka w Nowej Anglii. Jego żona Blythe jest historykiem sztuki i malarką, która współpracuje z mężem przy tworzeniu powieści.

Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbogatszych współczesnych pisarzy. We Francji sprzedano w 2004 r. 500 tys. egzemplarzy Kodu, w Polsce ponad 200 tys., w Wielkiej Brytanii tygodniowa sprzedaż w lecie tego roku wynosiła ok. 40 tys. egzemplarzy - łączny nakład tej powieści przekroczył w 2004 r. 17 mln kopii.

Książki Browna budzą swoją zawartością liczne kontrowersje i stają się zjawiskiem społecznym - spore emocje wzbudziła powieść Kod Leonarda da Vinci, której zarzucono fałszywe odmalowanie historii Kościoła katolickiego (jak również Opus Dei). Gwałtowne zainteresowanie książką stało się nawet źródłem osobliwej, i dochodowej, formy turystyki - oprowadzania turystów po miejscach w Paryżu wiążących się z fabułą książki. Pewne osobliwe wątki książki, o spiskowej naturze, zostały podchwycone przez środowiska antyklerykalne.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Życie jest pełne sekretów. Nie można wszystkiego wiedzieć od razu"
Dodał: shczooreczek Dodano: 22 III 2010 (ponad 11 lat temu)
+15 -5


"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe po prostu wymaga więcej czasu."
Dodał: madziach05 Dodano: 02 IV 2010 (ponad 11 lat temu)
+12 -4


"Cierpienie jest częścią dorastania. Dzięki niemu się uczymy."
Dodał: rockaga Dodano: 22 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+21 -14

Najnowsze dyskusje do książek autora

Wszystko dość przewidywalne, schematyczne, bohaterowie płascy, sztuczni i wszyscy tacy sami. Jedyną zaletą jest opis zabytków, pięknych miejsc czy historii, w tym temacie Brown nie zawodzi, cała fabuła jednak jest dość banalna i widać, że Inferno to ...
Dodał: extranick Dodano: 21 IV 2014, 19:54:50 (ponad 7 lat temu)
Hit czy kit?
Dyskusja do książki "Zaginiony symbol"
jak dla mnie to ta książka jest juz pisana na siłę... Nadal wciąga, ale mam jakis niedosyt. Po przeczytaniu poprzednich czesci mialam ochote do nich wrocic, jeszcze raz na zimno wszystko ogarnac, a z ta pozycja tak nie mam... Lezy i kurzy sie na polc...
Dodał: Asava Dodano: 21 VII 2011, 16:39:25 (ponad 10 lat temu)
Co myślicie o tej książce. Jest najniżej ocenianą powieścią Browna, jego debiutem a jednak bardzo ciekawa i wciągająca. Czy ta intryga was zainteresowała?? Czy spodziewaliście się jakie będzie zakończenie?? Co o niej myślicie?? Piszcie.
Dodał: Serfer Dodano: 20 V 2011, 20:04:29 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 4.95
Liczba głosów: 62

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Edzior
08 II 2009 (ponad 12 lat temu)

Statystyki pisarza

9 książek w naszym katalogu
63 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają