[edytuj autora]

Cornelia Funke

Zdjęcie Cornelia Funke
Autorka książek dla dzieci i młodzieży, nazywana "niemiecką Rowling". Z wykształcenia pedagog oraz ilustratorka książek, pracowała jako przedszkolanka. Ilustrowanie książek zainspirowało ją do pisania własnych tekstów.

Międzynarodową sławę w 2002 roku przyniósł jej Król Złodziei, którego pierwsze brytyjskie wydanie zostało wykupione w ciągu jednego dnia. W USA "Król Złodziei" przez 20 tygodni zajmował czołowe miejsca w rankingach bestsellerów (m.in. The New York Times). Książka została przetłumaczona na 23 języki.

Światowym bestsellerem stała się pierwsza część "Atramentowej trylogii", Atramentowe serce (2003), której ekranizacją w Hollywood dla New Line Cinema zajął się producent "Władcy pierścieni" Mark Odresky. Film wyreżyserował Iain Softley ("K-PAX", "Miłość i śmierć w Wenecji"), w roli głównej wystąpił Brendan Fraser. Premiera odbyła się wiosną 2007 roku.

W kwietniu 2005 roku Cornelia Funke znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób amerykańskiego "Time’a", m.in. obok Clinta Eastwooda i Johnny'ego Deppa.

Światowe prawa do angielskojęzycznych wydań jej książek posiada Barry Cunningham, odkrywca Harry'ego Pottera (wydawnictwo The Chicken House). Do końca 2005 roku jej powieści sprzedały się w sumie w ponad 10 milionach egzemplarzy.

W 2005 i 2006 roku do kin trafiły ekranizacje Króla Złodziei i Dzikich Kur.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"...książki muszą być ciężkie, bo w nich jest cały świat."
Dodał: ViconiaDeVir Dodano: 27 VII 2009 (ponad 10 lat temu)
+31 0


"Niektórych książek wystarczy skosztować,
inne się połyka,
a tylko nieliczne trzeba przeżuć
i strawić do końca."
Dodał: ViconiaDeVir Dodano: 27 VII 2009 (ponad 10 lat temu)
+31 0


"Jeśli weźmiesz w podróż książkę - tłumaczył jej wtedy Mo, wkładając pierwszą książkę do skrzynki - wydarzy się coś dziwnego: książka zacznie gromadzić twoje wspomnienia. Potem wystarczy ją otworzyć i znów znajdziesz się tam , gdzie ją wtedy czytałaś. Ledwie przeczytasz pierwsze słowa, wrócą do ciebie obrazy, zapachy , smak lodów , które wówczas jadłaś... Wierz mi książka jest jak muchołapka . Wspomnienia najlepiej trzymają się kart pokrytych drukiem."
Dodał: ViconiaDeVir Dodano: 28 VII 2009 (ponad 10 lat temu)
+31 -1

Najnowsze dyskusje do książek autora

Smolipaluch
Dyskusja do książki "Atramentowe serce"
Oj ta postać jest cudna. Ja ją uwielbiam. Podoba mi się najbardziej jego opisana przygoda z ogniem. To jest bardzo fajne gdy się to wyobrazi.
Dodał: Ewela96 Dodano: 17 I 2012, 10:15:16 (ponad 8 lat temu)
Smolipaluch - lubicie?
Dyskusja do książki "Atramentowe serce"
Ja uwielbiam tę postać ^^. Mój ulubiony bohater, bez dwóch zdań. W "Atramentowym Sercu" może nie jest przedstawiony tak dokładnie, ale "Atramentowa Krew" z pewnością wyjaśnia wszystkie braki. A wam jak się podoba Smolipaluch?
Dodał: ArienneMD Dodano: 28 IV 2010, 13:20:24 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.28
Liczba głosów: 16

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: kulturalnie
23 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

17 książek w naszym katalogu
8 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają