[edytuj autora]

Borys Strugacki

Zdjęcie Borys Strugacki
Bracia Arkady i Borys Strugaccy byli najslynniejszymi rosyjskimi pisarzami S-F. Pisali wspolnie, dzielac pomiedzy siebie poszczegolne watki i rozdzialy. Ich dziela to prawdziwe perelki gatunku. Zalicza sie ich do klasykow S-F. Zdobyli duzy rozglos i to nie tylko w Rosji ale i na Zachodzie. Ich najlepsza ksiazka jest zapewne “Piknik na skraju drogi”. Powiesc ta doczekala sie genialnej ekranizacji a ostatnio powstala gra komputerowa (calkiem miodna) na jej podstawie. Strugaccy wywodzili sie z inteligenckiej rodziny, ich ojciec byl krytykiem artystycznym a matka nauczycielka. Arkady byl starszym z braci. Urodzil sie 28 sierpnia 1925 roku w Batumi a jego brat Borys osiem lat pozniej – 15 kwietnia 1933 roku w Moskwie. Z Batumi rodzina Strugackich przeniosla sie do Leningradu. W 1942 r. ledwo uszli z zyciem z oblezonego przez Niemcow miasta. Ich ojciec nie przezyl tej ucieczki. Bracia wraz z matka dotarli do Orenburga na poludniu Rosji gdzie starszy z braci pracowal w mleczarni. Pozniej Arkady dostal sie do szkoly altyleryjskiej w Aktobe, zostal tlumaczem wojskowym i ukonczyl studia w 1949 r. w Moskwie. Z wojska odszedl w 1955 r. i zamieszkal juz na stale w Moskwie z reszta rodziny. Borys po ukonczeniu astronomii na uniwersytecie leningradzkim pracowal w obserwatorium astronomicznym. Arkady, w trakcie swojej pracy tlumacza mial okazje zetknac sie z wieloma zagranicznymi (angielsko i japonskojezycznymi) ksiazkami S-F. Byc moze wlasnie to popchnelo go do pisania opowiesci S-F. W latach 50 XX w. wraz z mlodszym bratem zaczeli pisac opowiadania fantastyczne. Szczyt ich pisarskich mozliwosci przyszedl na przelomie lat 70 i 80 XX w. Obaj bracia byli goscmi honorowymi Worldconu w 1987 r. Arkady Strugacki umarl 21 pazdziernika 1991 r. w Moskwie a jego brat Borys zyje do dzisiaj. Ich naslynniejsze ksiazki to “Piknik na skraju drogi”, “Poniedzialek zaczyna sie w sobote” oraz cykl powiesci umiejscowionych w tzw. wszechswiecie poludnia zaczynajacy sie od “Poludnie. XXII Wiek”. Strugaccy byli szczegolni w swoim stylu pisarskim. Podejmowali w swoich pracach tematy trudne, dotyczace natury moralnosci, czlowieka i wszechswiata. Poruszali problemy etyki, odpowiedzialnosci wladzy, kierunkow rozwoju swiata i wplywu obcych cywilizacji na ludzkosc. Ich tworczosc roznila sie znacznie od prac innych pisarzy sowieckich tamtych lat. Swiaty Strugackich byly mroczne, niebezpieczne i w pewnym sensie magiczne. Z biegiem lat fabuly ich ksiazek byly coraz bardziej zlozone, niepokojace, pozbawione prostych rozwiazan i jednoznacznych interpretacji. Bez watpienia Arkady i Borys Strugaccy byli jednymi z najlepszych pisarzy S-F w dziejach.


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem."
Dodał: Wookie Dodano: 25 VIII 2010 (ponad 10 lat temu)
+8 0


"Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!"
Dodał: Wookie Dodano: 25 VIII 2010 (ponad 10 lat temu)
+4 0


"A oni też się boją, myślał, wsiadając z powrotem do wozu. Boją się, jajogłowi... Tak zresztą być powinno. Oni powinni bać się nawet bardziej niż my, wszyscy normalni obywatele razem wzięci. Przecież my zwyczajnie nic nie rozumiemy, a oni przynajmniej wiedzą, do jakiego stopnia nic nie rozumieją. Patrzą w tę przepaść bez dna i wiedzą, że są skazani - muszą kiedyś zejść do tej przepaści. Serce zamiera. Ale zejść na dół trzeba, a jak to zrobić i co tam jest na dnie, i co najważniejsze czy da się potem powrócić?... A my, grzeszni, patrzymy jeśli można to tak określić, w przeciwną stronę."
Dodał: BARMAN2005 Dodano: 29 VIII 2011 (ponad 9 lat temu)
+2 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.75
Liczba głosów: 2

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: kandi
16 VI 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

23 książek w naszym katalogu
3 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają