[edytuj autora]

Aleksander Janowski

Zdjęcie Aleksander Janowski
Aleksander Janowski obnosił kaganek oświaty po szkole w Jeleniej Górze, kontestował w warszawskiej agencji informacyjnej twierdzenie ”prasa to potęga”, doświadczał na sobie bolesnego a długotrwałego procesu przechodzenia od stanu dyplomatołka do dyplomaty, przekładał liczne i różnorakie teksty z angielskiego i rosyjskiego na nasze, sprzedawał apartament boskiej Zofii Loren w Miami oraz doradzał klientom bankowym w Nowym Jorku likwidowanie kont przed nadciągającym krachem finansowym. Sam tego problemu nie miał, z powodu obciążenia dziedziczną uczciwością. Niestety.

Uczestniczył w kilku sesjach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, posiedzeniach międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, spotkaniach Konferencji do spraw Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz wielu wydarzeniach bilateralnych polskiej dyplomacji.

Urodzony nad Niemnem na dawnym polskim pograniczu, ukończył w Stołbcach szkołę podstawową z rosyjskim językiem wykładowym, smakując polski jako owoc zakazany, w domu. Repatriował się na dolny Sląsk do malowniczej Nowej Rudy, gdzie uświetnił swoją obecnością miejscowe Liceum Ogólnokształcące z łaciną jako językiem obcym. Od tamtego czasu podziwia Rzym starożytny.
Uporczywie przyswajał oporną wiedzę w Wyższej Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego. Nie mając głowy do handlu, manipulacji ani kombinowania, poszedł po drodze najmniejszego oporu, uzyskując magisterium z ekwiwalencji tłumaczeniowej na Wydziale Lingwistyki UW.

W Wiedniu zaliczył dwutygodniowy kurs zastosowania sił pokojowych, zorganizowany przez Akademię Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie miał, niestety, okazji do aplikowania zdobytej wiedzy w praktyce – stąd tyle konfliktów na świecie.
W czasie wolnym ima się również pisania książek z zakresu fikcji literackiej, tak zwanych ”kryminałów ironicznych”, z których nie śmieje się ostatni. Śmieją się inni.
Dotychczas popełnił słynne intertekstualne ”Opowieści niezwykłe”, przyprawiającą o bezsenność „Podwójną przynętę”, absolutnie niewiarygodną „Muchę” oraz niezwykłego ”Satelitę”. Wierni czytelnicy doczekali się też mocno kontrowersyjnej powieści narkotykowej „Spirala”. Inkwizycyjni redaktorzy już ślęczą nad relaksującym kryminałem karaibskim ”Krzyż Południa”. Na horyzoncie wydawniczym majaczy tez sensacyjno - kryminalny „Lek”.

Dla urozmaicenia repertuaru ostatnio przełożył z rosyjskiego ”Polowanie na Stalina, polowanie na Hitlera” Borysa Sokołowa.

http://www.ebooki123.pl/specyfik_p46

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Od każdej najdrobniejszej sprawy i sprawki istnieją odrębni specjaliści. Ja mam być ten „od atomu”. Ktokolwiek z naszego kierownictwa ministerialnego, partyjnego lub rządowego zażyczy sobie teraz informacji o stanowisku Polski na temat pokojowego wykorzystania energii atomowej lub członkostwa w Traktacie o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej otrzyma rzeczową, uargumentowaną ekspertyzę od niejakiego A. Janowskiego z MSZ.
– Czy to ten były tłumacz od rosyjskiego? Przecież on się na tym nie zna – zareaguje w pierwszym odruchu wysoko postawiony ten czy ów."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 28 XI 2016 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Dalej mówca nawiązał do plenarnej wymiany poglądów potwierdzając, że obie partie muszą rozwiązywać swoje problemy „z uwzględnieniem specyfiki swoich krajów”, więc biorąc pod uwagę coś, co uporczywie tłumaczyli Sowietom jeszcze Gomułka, Gierek i Kania oraz tenże Jaruzelski, oskarżani wtedy o rewizjonizm prawicowy anarchosyndykalizm, chwiejność ideową, wyprzedawanie interesów klasy robotniczej i inne stosowne brzydkie wyrazy z bogatego leksykon marksistowsko‑leninowskiego. Nareszcie! Możemy spokojnie dopieszczać swego rolnika indywidualnego i nikt nam złego słowa nie powie. I naszym Kościołem Katolickim sami dojdziemy do porozumienia, bez podpowiedzi i nacisków. Brawo Gorbaczow!"
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 28 XI 2016 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Wybór jest prosty – albo bronić swoich racji, albo... co innego. Jeśli będziecie je bronić, zasłużycie łatwo na opinię krnąbrnego uparciucha i więcej pracy wam nie zaproponują. Jeśli się jednak ugniecie pod presją i przyznacie szefowi rację, w oczach jego świty znającej języki pozostaniecie niekompetentnym ignorantem, i więcej pracy wam też mogą nie zaoferować. Ze swojej strony uciekałem się w takich podbramkowych sytuacjach do prostego wybiegu: ”Obawiam się, że nie zrozumieją nas, panie dyrektorze, jeżeli powiem tak, jak pan dyrektor słusznie sugeruje… może ja tym razem, wyjątkowo powiem niepoprawnie, ale dla nich zrozumiale? Dla świętego spokoju?” O dziwo, skutkowało."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 11 I 2016 (ponad 4 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: shczooreczek
30 XI 2010 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

19 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają