[edytuj autora]

Alan Aleksander Milne

Zdjęcie Alan Aleksander Milne
Alan Alexander Milne (ur. 18 stycznia 1882, zm. 31 stycznia 1956) – pisarz angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek (1926) oraz Chatka Puchatka (1928).
Alan Aleksander Milne urodził się w Londynie w Hartfield, jako trzeci syn Johna Vine'a Milne, dyrektora Henley House, prywatnej szkoły dla chłopców, oraz Sarah Marii Milne. Miał dwóch starszych braci: Davida Barretta i Kennetha Johna. Najstarszego z braci Alan nie cierpiał, nie wiadomo jednak z jakich powodów. Bardzo ważną rolę w jego życiu odegrał za to drugi z braci. Ken, bo tak nazywał go Alan, był dla niego autorytetem zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. To właśnie z nim wiążą się najpiękniejsze okresy w życiu pisarza – dzieciństwo i wczesna młodość. Dzięki starszemu bratu poznał smak pierwszych pieszych i rowerowych wycieczek, z Kenem stawiał też pierwsze kroki w pisarstwie. Obaj lubili pisać, najbardziej do gustu przypadły im krótkie formy prozatorskie. Wiele przyjemności sprawiało im tworzenie zwięzłych, żartobliwych wierszyków. Przez dwa lata korespondowali ze sobą, przysyłając sobie wzajemnie własne wiersze.
Młody Alan należał do najzdolniejszych uczniów w szkole swojego ojca, która stała wtedy na dosyć wysokim poziomie. W Henley House Alan współpracował z gazetką „The Henley House School Magazine”, wielokrotnie publikując tam artykuły. Uczęszczał do Westminister School, a następnie do Trinity College w Cambridge, gdzie w 1903 roku ukończył matematykę. W swojej autobiografii przyznaje, że wahał się między wyborem uniwersytetu w Oksfordzie i w Cambridge. Ostatecznie wybrał tę drugą uczelnię, ze względu na uczniowskie czasopismo satyryczne: "Granta", do którego pisał, a później objął w nim nawet stanowisko redaktora. Na studiach poznał osobę, która znacząco wpłynęła na jego życie. Był to jeden z nauczycieli, a później także bliski przyjaciel, H.G. Wells, który sprawił, że młody Milne odkrył swoje powołanie i stał się później sławnym pisarzem.
John Vince Milne zdecydował, że kiedy jego synowie pokończą szkoły, każdy otrzyma tysiąc funtów. Alan wziął swoje pieniądze i poleciał do Londynu, gdzie rozpoczął karierę jako autor. Tymczasem pieniądze rozeszły się i został zmuszony pracować jako niezależny pisarz dla lokalnej gazety. Wtedy też powstała parodia przygód Sherlocka Holmesa: "The Rape of the Sherlock", początkowo odrzucone przez czasopismo "Punch", a następnie przyjęte przez "Vanity Fair" za sumę piętnastu szylingów. Następnie powstał utwór "Lovers in London" (1905), który okazał się totalnym niepowodzeniem. Autor wstydził się go do tego stopnia, że zadbał o to, by już nigdy więcej nie został on wydany. Od roku 1906 regularnie pisywał do "Punch", przeważnie krótkie artykuły. Kiedy jego sytuacja finansowa stała się bardziej ustabilizowana, postanowił spróbować i napisać inną książkę. Jednak Owen Seamen (właściciel Punch) powiedział mu, żeby poczekał i zaproponował mu pracę zastępcy edytora. Tymczasem Milne zaczął pisać swoją drugą książkę "The Days Play". Wtedy też Owen Seamen przedstawił mu swoją chrześniaczkę Dorothy De Selincourt.
W 1913 wzięli ślub, zaś w rok później Alan Alexander wstąpił do wojska, gdyż pomimo swych pacyfistycznych poglądów czuł, że nie może pozostać bezczynnym. Czas spędzony na wojnie i sama wojnę nazwał po powrocie z frontu koszmarem. W 1920 roku wystawiona została jego najsłynniejsza sztuka: "Mr Pim Passes By" oraz wiele innych. W październiku 1920 roku urodził się jego jedyny syn Christopher Robin (Krzyś). Od tego momentu Alan zaczął pisać liczne wiersze, które ofiarowywał swojej żonie jako prezenty. Ona zaś wysyłała je prosto do magazynów. Wkrótce stało się głośno o jego krótkich utworach, a sam Milne został poproszony o więcej. Wierszyki dla dzieci stały się tak popularne, że postanowił napisać książkę dla najmłodszych. Powstała ona w 1928, a zatytułował ją "When We Were Young" .
Na pierwsze urodziny w 1921 roku Milne podarował swemu synowi pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie – Kubusia Puchatka. W 1924 roku rozpoczyna się kariera A.A. Milne'a jako twórcy książek dla dzieci, zostaje wydana książka: "When We Were Very Young". 14 października 1926 roku wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek", a w roku 1928 "Chatka Puchatka".
W dorobku ma też sensacyjną powieść "Tajemnica Czerwonego Domu" ("The Red House Mystery", 1921), którą Raymond Chandler uważał, ża jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów, oraz romans "Dwoje ludzi" ("Two People", 1931).
Po sukcesie Kubusia Puchatka wydał dwie sztuki: "The Ivory Door" oraz "Toad of Toad Hall" oraz w 1939 roku autobiografia pt.: "It's too late now", ostatnia sztuka "Before the Flood" oraz ostatnia książka "Year In Year Out".
Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku, do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na dwanaście języków i zostały sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś."
Dodał: kamila Dodano: 25 IV 2012 (ponad 8 lat temu)
+16 0


"A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? spytał Krzyś ściskając misiową łapkę.
Co wtedy?
Nic Wielkiego zapewnił go Puchatek.
Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam.
Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie zniknie."
Dodał: kamila Dodano: 04 IX 2011 (ponad 9 lat temu)
+6 0


"- O święta naiwności! - westchnął Kłapouchy. - Naiwność jest to wyraz oznaczający dobrotliwą niewinność - wyjaśnił."
Dodał: Netusia Dodano: 31 III 2009 (ponad 11 lat temu)
+6 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.75
Liczba głosów: 4

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: kulturalnie
31 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

3 książek w naszym katalogu
4 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają