[edytuj autora]

Agnieszka Osiecka

Zdjęcie Agnieszka Osiecka
PAP
Data urodzenia: 1936-10-09
Data śmierci: 1997-03-07
Miejsce urodzenia: Warszawa,


Życiorys

Pisarka, poetka, tekściarka.

Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi. Córka pianisty i kompozytora Wiktora Osieckiego.

W latach 1954-57 współpracowała z prasą literacką i codzienną, m.in. z Głosem Wybrzeża, Nową Kulturą, Sztandarem Młodych i Po prostu. Publikowała tam reportaże i eseje. Później pisała także do Literatury, Kultury i Polski.

W latach 1954-72, jako autorka i członek rady artystycznej, związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) w Warszawie.

Jako autorka tekstów zadebiutowała w nim w 1955 piosenką List z wakacji (muz. M. Lusztig).
W latach 1963-68 współpracowała z Radiowym Studiem Piosenki. Stworzyła około 1800 tekstów piosenek wydanych m.in. w tomach : Kolory (1963), Wyszłam i nie wróciłam (1969), Listy śpiewające (1971),Sztuczny miód (1977), Żywa reklama (1985). Wydała ponadto tomiki poetyckie : Śpiewające piaski, Opisanie szopki, Imionnik z kwiatem (1979, 1999), Wada serca (1981), Sentymenty (1996).

Agnieszka Osiecka tworzyła również formy prozatorskie : Zabiłam ptaka w locie (1970), Szpetni czterdziestoletni (1985), Czarna wiewiórka (1989), Rozmowy w tańcu (1992-93), Na początku był negatyw.
Tworzyła także dla teatru, estrady, radia i tv. Jest autorką dyplomowej etiudy filmowej Słoń, dramatu Znajomi znajomych, cyklu esejów Galeria potworów.

Ze szczególnym umiłowaniem tworzyła collage, sztuki teatralne oraz musicale: Niech no tylko zakwitną Jabłonie (1964), Apetyt na czereśnie (muzyka : Adam Sławiński, 1969), Dziś straszy (muzyka : Andrzej Zieliński, 1972), Łotrzyce (1974), Świnka (1979), Na skróty (1985), Dama z walizką (1986).
Osiecka napisała również monodram : Biała bluzka, który na scenę przeniosła w 1986 roku Krystyna Janda, wykonując niezapomniane songi : Na zakręcie (muz. P. Gintrowski), I love you cię (muz. J. Koman).

Agnieszka Osiecka pisała także dla dzieci: Wzór na diabelski ogon, Ptakowiec, Dzień Dobry Eugeniuszu, Szczególnie małe sny oraz stworzyła poetyckie songi do Sztukmistrza z Lublina wg I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego i oryginalnym wykonaniu A. Szałapak.

Osiecka stworzyła teksty piosenek do filmów Prawo i pięść, Czterej pancerni i pies, Gangsterzy i filantropi oraz Małżeństwo z rozsądku; teksty piosenek do motywów przewodnich filmów Noce i dnie oraz Jan Serce; teksty piosenek dla kabaretów Bim-Bom, STS, Piwnica Pod Baranami, Pod Egidą i Kabareciku Olgi Lipińskiej.

Ostatnie dni życia spędziła na Wybrzeżu, tworząc songi oraz przenosząc prozę na deski Teatru Atelier w Sopocie (Wilki I. B. Singera z muzyką Z. Koniecznego, Apetyt na śmierć według Zoo - Story i Sandbox E. Albeego z muzyką E. Korneckiej, Do dna na podstawie L. Pietruszewskiej z muzyką P. Gintrowskiego).


źródło:
http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/autor.html?id=328

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Przyjaciele moi i przyjaciółki!Nie odkładajcie na później ani piosenek, ani egzaminów, ani dentysty, a przede wszystkim nie odkładajcie na później miłości.Nie mówcie jej przyjdź jutro, przyjdź pojutrze, dziś nie mam dla ciebie czasu". Bo może się zdarzyć, że otworzysz drzwi, a tam stoi zziębnięta staruszka i mówi "Przepraszam, musiałam pomylić adres... I pstryk, iskierka gaśnie."
Dodał: Tetis Dodano: 12 IX 2013 (ponad 6 lat temu)
0 0


"„Jesteś moim wszechświatem"”, a potem "„zdzwonimy się."
Dodał: kamilka257 Dodano: 17 V 2013 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Książka, którą oddaję Wam dziś do rąk, nie uniknęła typowego, warszawskiego losu - warszawskiej przygody. Oto, kiedy byłam przy literze M" ("Molo) ogłoszono stan wojenny.
Nazajutrz ulica urodziła pierwsze żarty.
- A to pani zna - Podchodzi baba do zomowca", podaje mu dwa złote i mówi: "Czy mogę skorzystać z automatu?..."
Dodał: malinowa Dodano: 25 IV 2010 (ponad 10 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.5
Liczba głosów: 4

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: kulturalnie
22 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

27 książek w naszym katalogu
6 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają